İletişim : 0232 450 02 20
Mobil Menu
Whatsapp Canlı Destek

Topkapı Otelleri

2 Yetişkin
0 Çocuk
Otel Tipi
Genel Özellikler
Spor Eğlence
Havuz / Plaj
Topkapı Otelleri için toplam 1 tesis bulundu.
Filtrele
Popüler
 • Popüler
 • Fiyata göre (Önce en yüksek)
 • Fiyata göre (Önce en düşük)
 • İndirim Oranı
 • Otel Puanı
    7.2
    Holiday Inn İstanbul City
    ...
    • Asansör
    • Otopark
    • Dezenfeksiyon Önlemleri
    • COVID-19 Ek Önlemler

    Topkapı Otelleri

    Topkapı, İstanbul Sarayburnu semtinde yer alır. Topkapı Sarayı Osmanlı İmparatorluğu'na 400 yıl boyunca ev sahipliği yapmıştır. Burası artık müze olarak halka hizmet vermektedir. Topkapı Sarayı'nın inşasından birden fazla mimarın çalıştığı söylenir. Bunlar, Mimar Sinan, Sarkis Balyan, Acem Ali ve Davut Ağa'dır. Burada yalnızca padişahlar değil onlarla beraber 400 binden fazla insan burada yaşamıştır. Turistlerin ilgisini çektiği için Topkapı otelleri sayısı fazladır.

    Topkapı OtelleriTopkapı Sarayı 1985'te UNESCO Dünya Mirası listesine de girmiştir. İstanbul denildiğinde akla ilk gelen yer burasıdır. Yıllarca imparatorluğun idari ve yönetim merkezi olmuştur. Saray halkının da yaşadığı ve her türlü ihtiyaçlarının giderildiği saray görkemli inşasıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Tarihi yapılara ve kültürel miraslara ilgi duyuyorsanız İstanbul'a geldiğinizde muhakkak uğramalısınız.

    Topkapı Sarayı'nı ziyaret etmeden önce tarihçesini bilmek de önemlidir. Burası Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırıldı. Asırlar boyunca Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmıştır. Bu ev sahipliğini Abdülmecit döneminde devretmiştir. Abdülmecid Dolmabahçe Sarayı'nı yaptırdıktan sonra idari merkezi buraya taşımıştır. Ancak Topkapı Sarayı ihtişamıyla her zaman göz önünde olmuştur.

    Topkapı Otel Fiyatları

    Burası Türkiye'nin önemli değerlerinden birisidir. Bu yüzden her yıl düzenli olarak onarımı ve bakımı yapılır. Türkiye'nin en çok ziyaretçi çeken yeri olduğu için Topkapı en iyi otelleri buranın çevresinde bulunmaktadır. Alanı 300 bin metrekareyi kaplamaktadır ve Türkiye Cumhuriyet'in ilk müzesidir. İçerisinde bulunan eşyaları ve koleksiyonları görmek isterseniz en kısa zamanda İstanbul'a uğramalısınız.

    Topkapı Gezilecek Yerler

    Topkapı Sarayı mimari açıdan da farklılığa sahiptir. Karadan Sûr-ı Sultani ile denizden de Bizans surları ile ayrılmaktadır. Saraya ait birçok kapı vardır. Bunların her biri farklı bir bölüme açılmaktadır. Topkapı otel fiyatları araştırmanızı yaptıktan sonra burada gezeceğiniz bölümler şunlardır;

    • Saray-ı Hümayun ve İç Saray
    • Bab-ı Hümayun
    • I.Avlu
    • Bâbüsselâm
    • II. Avlu
    • Divân-ı Hümâyûn Hazinesi
    • III. Avlu
    • IV. Avlu
    • Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi
    • Topkapı Sarayı Müzesi Kutsal Emanetler

    Saray-ı Hümayun ve İç Saray

    Burasının etrafı sularla çevrilidir ve kendi içinde bölümlere ayrılır. Saltanat Kapısı, Gülhane Parkı, Balıkhane Kapısı, Has Ahırlar, Otluk Kapısı, Soğukçeşme Kapısı ve Vükela Kapısı. Bu kapılar farklı kullanım amaçları için inşa edilmiştir. Saray-ı Hümayun içerisinde başka yapılarda bulunmaktadır. Çinili Köşk, Bağdat Köşkü ve Revan Köşkü bunların arasından en dikkat çekici olanları. İç Saray'da ise Selam Kapısı, Saadet Kapısı, Arz odası Ağalar Camii, III. Ahmet Kütüphanesi ve Sünnet Odası bulunmaktadır. İç Saray'da köşk olarak III. Murat Köşkü bulunmaktadır.

    Bab-ı Hümayun

    Saltanat Kapısı olarak da bilinir. Burası ziyaretçilerin giriş yaptığı ana kapıdır. Sarayın kapısındaki muhteşem detaylar girişte hemen göze çarpar. Kapının en üstünde bazı yazılar bulunmaktadır. Bu yazıda Ali bin Yahya'nın yazdığı Hicr Suresi'nin 45-48. ayetleri yer almaktadır. Kapıdan içeri girdiğinizde iki yanda küçük odalar olduğunu görebilirsiniz. Burası görevliler için yaptırılan odalardır.

    I. Avlu

    Saray Meydanı olarak da bilinir. Girişi Bab-ı Hümayun'dan yapılır. Sarayda bulunan en geniş meydandır. Burası halkın belirli zamanlarında girebildiği bir yerdi. Meydanın çevresinde bazı kurumlar bulunmaktadır. Dış Karakol ve Aya İrini Kilisesi gibi yapılar burada bulunmaktadır.

    Bâbüsselâm

    Diğer adı Selam Kapısıdır. Yapımından yıllar sonra Kanuni Sultan Süleyman tarafından çok kez onarılmıştır. Buradaki mimari unsurlar da dikkat çekicidir. Kapının üstünde Kelime,- Tevhid ve Sultan II. Mahmut'un Tuğrası bulunmaktadır.

     II. Avlu

    Aynı zamanda Divan Meydanı olarak da bilinir. Meydanın etrafında saray hastanesi ve harem gibi yapılar bulunmaktadır. Aynı zamanda 15. yüzyılda inşa edilen saray mutfağı da yine II. Avlu'da yer almaktadır. 1574 yılında büyük bir yangın çıkmış ve saray mutfağı hasar almıştır. Burayı yeniden inşa eden kişi ise Mimar Sinan olmuştur.

    Dîvân-ı Hümâyûn Hazinesi

    15. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa edilmiştir. Bu hazinede değerli mücevherler ve yeniçerilerin aldıkları ulufeler saklanırdı. Cumhuriyet Döneminde Topkapı müze yapıldıktan sonra sarayın tüm zırh ve silah koleksiyonları burada sergilenmektedir.

    III. Avlu

    Enderun Avlusu olarak da bilinir. Has Oda burada bulunmaktadır. Aynı zamanda II. Murat döneminde yapılan Saray Okulu'da III. Avlu'dadır.

    IV. Avlu

    Burası sarayın en mahrem yeridir. Padişahın köşkleri burada bulunmaktadır. Bahçesinde birbirinden güzel çiçekler vardır. Burası mimarisi ve estetikliğiyle gelen ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Buranın alt bölümünde ise Esvab Odası ile Mecidiye Köşkü bulunmaktadır.

    Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi

    Burası 2007 yılında onarılmak üzere Hazine Koğuşu'na geçici olarak taşınmış ancak 2013 yılında eski yeri olan Ağalar Camii'ne geri getirilmiştir. Son restorasyon çalışmalarında epey bir değişikliğe gidilmiştir. Kırılmaz camlar ve paslanmaz çelikten malzemelerle her şeyin daha sağlam olması amaçlanmıştır. Bu kütüphanenin arşivi Türkiye'nin en zengin içeriğine sahiptir. 7.yy-20.yy arası tüm eserler burada yer almaktadır. Aynı zamanda binden fazla minyatür de yine Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesinde bulunmaktadır.

    Topkapı Sarayı Müzesi Kutsal Emanetler

    Topkapı Sarayı'nın en çok ziyaretçi alan yeri burasıdır. Burada sergilenen bir sürü eşya bulunurken insanların en çok merak ettiği bölümü ise Kutsal emanetler bölümüdür. Kutsal emanetler sarayın Has odasında bulunmaktadır. Bu bölüm sonradan oluşturulmuştur. Kutsal emanetler Yavuz Sultan Selim tarafından İstanbul'a getirilmiştir. 500 yıl boyunca burada sergilenmektedir.

    İstanbul’un ruhunu anlamak için harika bir yol olan Topkapı Sarayı yıllardır ziyaretçiler için önemli bir gezi noktasıdır. Burası turistik bir bölge olduğu için Topkapı otel fiyatları da farklı bütçelere hitap edebilmektedir.

    Bütün bu bilgiler ışığında Topkapı otelleri konforlu oldukları kadar, mimari özellikleriyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Üstelik gününüz koşullarında Topkapı’da hemen her bütçeye uygun bir şekilde otel bulmak mümkün olmaktadır.